Naše cesta do Mexika

Mexiko 2020 

Po více jak roce příprav jsme se díky otci Januszi Kiwakovi opěta vydali na cestu, a konkrétně do Mexika. Fatima, Lourdes, Medugorje, La Salette jsou nám již dobře známy, ale Guadalupe v Mexiku moc ne. Zjevení Panny Marie z Guadalupe je nejstarším zjevením Matky Boží, které církev uznala. Proto jsme se rozhodli jet právě zde, 10 000 km daleko.

Naše pouť začala ve středu 4.3. v 20.00, odjezdem do Vídně. To byl jen začátek naší cesty. Pak jsme letěli s nizozemskou leteckou společnosti KLM z Vídně do Amsterdamu a po dalším čekání na let, v 14.35 ve čtvrtek 5.3. jsme odletěli do Mexika. Náš let trval 12 hodin. Na letišti v Mexiku na nás čekala naše milá průvodkyně Lidia.

V pátek 6.3. jsme zahájili pouť navštívením náboženského srdce země – kopce Tepeyac. Zde se v roce 1531 objevila indiánu Juan Diego Matka Boží. Dnes, bazilika Panny Marie z Guadalupe postavená na tomto místě, je největší mariánskou svatyní na světě, kterou každoročně navštíví až 20 milionů poutníků. Právě zde jsme měli tu čest zúčastnit se mše svaté, kterou celebroval náš padre Janusz Kiwak. Po modlitbě a volném čase jsme  zajeli na archeologické naleziště Teotihuacan, které se nachází  severovýchodně od města Mexika. Zde odvážní z nás mohli vystoupat na dvě pyramidy: pyramidu slunce vysokou 65,0 m a pyramidu měsíce.

Následující den patřil hlavnímu městu státu – městu Mexico. Byli jsme na jednom z největších náměstí na světě, na tzv. Zocalo. Navštívili jsme, více než 300 let starý  katedrální kostel s krásným barokním oltářem, obdivovali pozůstatky města  Templo Mayor, který byl podle Aztéků středem vesmíru, a navštívili jsme prezidentský palác, v němž jsou umístěny slavné nástěnné malby (tzv. murale) Diega Riviery, zobrazující historii Mexika. Potom jsme opět prožili Mši sv. v nové bazilice v Guadalupe. Odpoledne byl čas na místní drink – tequilu, který jsme mohli ochutnat v městské částí  Xochimilco, která je zapsaná na listině světového dědictví UNESCO. Při hudbě Mariachi jsme pluli barevnámi gondolami přes kanály, které kdysi vytvořili Aztékové. Na večer naše průvodkyně uspořádala příjemné posezení v atmosféře tequily, hudby Mariachi a tradičních mexických tanců.

V neděli jsme  měli na programu  město Santiago de Queretaro – tj. jeho historické centrum, které je na seznamu UNESCO: guvernérský palác, kostel a klášter Svatého kříže se slavnými stromy s hroty ve formě dokonalého kříže (jedinečný na světě!). Pak byla naplánována prohlídka města San Miguel ve státě Guanajuato. Bohužel se současně stala velmi těžká a smutná věc. Jeden z našich poutníků, jmenovitě pan Petr Szotkowski, byl v tento nedělní večer  povolán na věčnost. Už během den se necítil dobře, myslel si, že v důsledků klimatizace má zápal průdušek,  ale jak se později ukázalo, jednalo se o infarkt. Tento den a další byl pro průvodkyni  Lidii a pro dvě poutnice  Veroniku a Katku, které pomáhaly nejvíce ze všech, velmi obtížné, protože se muselo vyřešit všechny dokumenty, převody pojistek atd.

V pondělí jsme pokračovali v programu: návštěva muzea Mumii, kde se nachází nejmenší mumie na světě. Prohlídka historického centra města Guanajuato, tj. Juarezovo divadlo, univerzita, bazilika, ulička polibku nebo trh Merkado. Odpoledne jsme se zastavili ve městě San Miguel de Allende, které bylo zapsáno na listině světového dědictví UNESCO v roce 2008 díky nádherně zachovalému opevnění a svatyni Jesús Nazareno de Atotonilco.

Další den patřil městem CHOLULA a PUEBLA. Přejezdem s výhledem na sopky Popocatepetl a Iztaccihuatl jsme dorazili do města Cholula, které má největší objemovou pyramidu na světě. Další byla návštěva Tonantzintly – krásného synkretického kostela v barokním stylu folklórního symbolu dobytí a náboženského synkretismu. Pokračovali jsme v putování po malebné trase pokryté kaktusy do jednoho z nejkrásnějších měst v Mexiku, Puebla známého jako „Město andělů“ – oblíbené místo papeže, Jana Pavla II. Procházeli jsme kolem Katedrály, Zocalo, trhů Mercado s tradičními produkty města, tj. keramikou talavera. Na večer jsme měli Mši svatou v neobvykle krásné Růžencové kapli – pojmenované Frederickem Humboldtem v devatenáctém století, „Osmým divem světa“.

Ve středu jsme šli do jeskynního systému v Cacahuamilpě, největšího a nejkrásnějšího v celé Latinské Americe. Krásné komory vytesané vodou a časem v podzemním korytu řeky obsahovaly neobvyklé skalní útvary a ohromující krasové jevy, mezi nimi četné stalaktity a stalagmity. Po hodinové procházce jeskyněmi jsme se vydali do města Taxco, známe jako „stříbrné město“.
Starými bílými volkswagen brouky  jsme mohli úzkými uličkami dojet až k vyhlídkovému bodu města, měli jsme také čas koupit si suvenýry a šperky z místního stříbra. Tento den jsme zakončili Mši sv. v krásném koloniálním kostele Santa Prisca na náměsti v Taxco.

Ve čtvrtek jsme po čtyřhodinové jízdě dorazili k nejslavnějšímu letovisku Tichého oceánu – Acapulco. Je to legendární letovisko a „perla Tichého oceánu“.  Ubytováni jsme byli  v all inclusive hotelu Elcano s přímým přístupem k moři. V rámci pobytu jsme měli možnost vyjet na výlet do Laguny de Coyuca.

V neděli se naše pouť chýlila ke konci. Při přejezdu z Acapulca na letiště v Mexiku jsme se zastavili ve Vista Hermosa, v bývalé Haciendě Corteze z roku 1529. Večer jsme měli náročnou cestu domů. Let do Evropy byl trochu kratší, trval 9 hodin, zatímco na let z Amsterdamu do Vídně jsme museli čekat dalších 5 hodin. Jak všichni víme, coronavirus nám cestu trochu zkomplikoval. Již během našeho pobytu v Acapulcu jsme řešili, jak se  do republiky dostaneme, protože hranice byly uzavřeny. Naštěstí nám byl poslán autobus z ministerstva zahraničních věcí, který nás převezl z Vídně přes hranice do Brna. Odtud jsme si museli zorganizovat další autobus, který nás nakonec v úterý 17. 3. v 5.00 hod. dovezl zpět domů, do Jablunkova.

Z.B.

 

 

One thought on “Naše cesta do Mexika

  1. Cirda napsal:

    Piekne fotki. A dobrze popisany clanek
    Jako by my tam byli z wami

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

MENU