Pouť na Balkán

Čarokrásná pouť na Balkán

naše poutní skupina

                Jako každý rok i letos jsme se vydali na pouť do světa. Naše trasa směřovala na Balkán do poutního místa Medugorje, avšak navštívili jsme i jiná dech beroucí místa Chorvatska či Slovinska.

                Naše pouť začala v sobotu 25.8.2018  večerním odjezdem. V Mikulově k nám přistoupili nám dobří známí majitelé cestovní kanceláře Voma Zdeněk a Marta Vondráčkovi, se kterými cestujeme už od roku 2008. Cesta pokračovala přes Rakousko do Slovinska, kde byla první zastávka – prohlídka skokanských můstků v Planici, dále jsme se zastavili v Kranjské gore a pokračovali k Bledskému jezeru. Tam jsme prožili nedělní Mši sv. v kostele sv. Martina. Odpoledne jsme navštívili nejznámější krasovou jeskyní – Postojnkskou jamu, do které jsme se nechali dovést vláčkem. Po dvou hodinové prohlídce jsme se vydali na první nocleh už k chorvatskému pobřeží do hotelu Uvala Scott s výhledem na ostrov Krk v Kvarnerském zálivu.

                Následující den, tedy pondělí, jsme začali Mši sv. v mariánském poutním místě Trsat, kde jsme uctili Matku Boží Trsacko-Loretánskou, poněvadž jak legenda praví, když andělé přenášeli koncem 13. století dům Ježíšovy matky z Narazetu do Loreta, zastavili se na zdejším kopci k odpočinku. Postupně se do kaple postavené na tomto místě začali scházet poutníci. Odpoledne jsme dojeli na ostrov Krk do rekreačního místa Baška. Zde jsme se mohli koupat v dvacetistupňovém blankytně modrém moři. Večer na nás čekal na stejném hotelu příjemný program při živé hudbě.

                V úterý po snídaní jsme absolvovali přejezd do Bosny a Hercegoviny, do poutního místa Medugorje, ve kterém jsme zahájili program večerní modlitbou sv. Růžence, Mši svatou a Adoraci. Další den jsme se vydali  na místo zjevení Podbrdo. Po cestě k autobusu náš farář Janusz koupil pro naší farnost novou sochu Panny Marie, která už teď zdobí naší farní zahradu. Dále jsme měli přednášku o tomto místě, kterou vedla paní Olga Merkovič. Nechybělo ani osobní volno, které si každý využil podle svých potřeb – modlitba, nakupování suvenýru, oběd. Večer nás opět čekal duchovní program.

                Ve čtvrtek po snídaní jsme Medugorji opustili a vydali se zpátky do Chorvatska, už pomaličku ve směru domova. Mši sv. jsme oslavili  v poutním Lourdském místě Veprič , po které následovalo koupaní na Makarské riviéře v krásně čistém a teplém moři na oblázkové pláži. Poté následoval odjezd na ubytování do rekreačního centra Vodice, kde jsme strávili poslední tři noci poutě.

                Pátek byl v duchu sluneční dovolené a rekreace u moře. Celý den jsme se plavili po Jadranském moři do Národního parku Kornati kolem 147 ostrovů. Ostrovy tvoří bílé skály obklopené průzračným mořem. Po návratu večer do přístavu Biograd jsme v místím kostele odsloužili Mši sv.

                Předposlední den patřil vodopádům. Lodí jsme se dostali do Národního parku Krka, kde řeka Krka vytváří na vápencovém podloží vodopády, známe i z filmu o Vinnetouovi. Odpoledne jsme návštěvili Šibenik  –  katedrálu sv. Jakuba, procházka městem s křivolakými uličkami, volno a Mše sv. v místním kostele.

                Poslední den patřil pouze nám a každý si ho mohl užít jak chtěl. Nedělní mši svatou jsme slavili  společně s místními věřícími ve Vodici v chorvatštině. Poté následovalo sedmihodinné volno, které většina z nás strávila u moře. Cesta zpátky nám trvala s přestávkami 13 hodin. V pondělí ráno v 8.15 jsme se všichni šťastní a zdraví vrátili domů.

Děkujeme našemu otci Januszowi Kiwakovi, řidičům Karlovi a Mirkovi a majitelům cestovní kanceláře Voma – Zdeňku a Marte Vondráček. 

Z.T.

 

 

Himna Medjugorja 

 

FOTOGALERIE

2 thoughts on “Pouť na Balkán

  1. Děkujeme za krásnou pouť na kterou se nezapomíná!!! Atmosféra uzasna- srdečná a svobodná. Byli jsme jako velká rodina ve společenství radostí a přátelství pod duchovním vedením kněze, přítele Janusze a pod politickým vedením prezidenta!!! A nad tím vším Panna Maria- kdo nezažil a nevidel jednu fotku neuvěří!!!! Díky jsme s Vámi dal M+Z. Vondracek

    1. Gertruda Zogatová napsal:

      Moc díky budeme mít s Ivankou po celý rok na co vzpomínat po všech stránkách krásně zorganizované přátelské duchovní pozdravujeme.Gertruda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

MENU