Naše farnost ve Fatimě

6. 9. 2017 – 17. 9. 2017

      Naše farnost se jako každý rok vydala na pouť do světa. Letos byla naším cílem Fatima, která slaví 100. výročí zjevení Panny Marie třem pasáčkům Lucii, sv. Františkovi a Hiacintě.          

        Pouť jsme zahájili Mši svatou ve farním kostele a po ní jsme vyrazili směrem na Brno, Prahu dále přes Německou republiku, Francii až do Portugalska. Po cestě, už na Německé straně se nám tak trochu pokazil autobus. Noc jsme strávili na německé hasičské základně, na které se ale o nás hezky postarali. Zatím co jsme čekali, vyjel pro nás až z Třebíče nový autobus, kterým jsme se už úspěšně dopravili až do Fátimy. Ve Francii jsme měli první zastavení, a to Lourdes – krásné poutní místo na úbočí Pyrenejí, kde se zjevila Panna Maria sv. Bernadetě. Zde jsme prožili českou národní Mši sv. společně s vlakovou poutí, která přijela z Olomouce. Nechybělo ani večerní Ave Maria s procesí.

         Z Lourdes jsme nočním přejezdem dojeli až do portugalské Fatimy. To byla neděle – mezinárodní Mše sv. s průvodem, prohlídka poutního areálu a večerní modlitba sv. Růžence a procesí při rozžatých svíčkách. Následovný den patřil Atlantiku – prohlídka Mafry, nejzápadnějšího bodu Evropy – Cabo da Roca „konec světa“, přímořských létovisek Cascais a Estoril a koupání v ledovém Atlantiku.

           12. 9. 2017 – Den zahájení české národní pouti ve Fatimě. Kardinál Duka zahájil pouť homilií na téma vlasti a rodiny, následovalo projití svatou bránou a modlitba za mír ve světě u pomníku Berlínské zdi. Potom každá skupinka absolvovala Křížovou cestu olivovým hájem, která vedla do vesničky Aljustrel, ve které jsme si prohlídli domky pasáčků a ochutnali pravé portské víno. V 14.30 hod. jsme prožili českou Mši sv. na místě zjevení, tj. v Capelině, kterou celebroval náš kardinál Dominik Duka s biskupy a kněžími České republiky. V 21.30 začala vigilie před slavnosti zjevení Panny Marie ve Fatimě modlitbou sv. Růžence a mezinárodní Mši sv.

          13. 9. 2017 – Hlavní slavnostní bohoslužba, ve které se zúčastnilo přes 1000 kněží a biskupů a statisíců poutníků. Po Mši. byla českému národ předána socha Panny Marie Fatimské. Po této události jsme se vydali do Španělska, avšak po cestě jsme navštívili portugalské město Braga. Po nočním odpočinku v luxusním hotelu s noblesní večeří, jsme pokračovali dále, a to do Santiago de Compostela, kde jsme navštívili katedrálu sv. apoštola Jakuba  a uctili tak jeho ostatky. Někteří z poutníků měli tu možnost ochutnat typickou svatojakubskou mušli – hřebenatku. Nočním přejezdem ze západní části Španělska jsme přijeli na Montserrat – benediktinský klášter s bazilikou, ve které se nachází Černá Madona.  Poslední den pouti jsme strávili u Středozemního moře, na Costa brava v letovisku Lloret de Mar. Následovala 26 hodinová cesta domů.

          Plní duchovních zážitku jsme se vrátili každý do svých povinností a s nadějí čekáme na další pouť, kterou uskutečníme v srpnu 2018.

Z.T.

Skladba: „Ave María”, Corazón Latino, David Bisbal

 

FOTOGALERIE

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

MENU