Kaple na Kozubové

• neděle 29. 7. 2018 v 9.00 a v 11.00 POUTNÍ SLAVNOST KE CTI SV. ANNY
  • sobota 13. 10. 2018 v 11.00 hod. – KE CTI SV. HEDVIKY

HISTORIE

Iniciátorem výstavby kaple na Kozubové byl katolický kněz z Hnojníku Rudolf Płoszek. Kapli projektoval českotěšínský architekt Edward Dawid, jenž byl autorem sousední turistické chaty. Stavební práce byly provedeny ropickým stavitelem Kiszou v r. 1936-1937, odkdy probíhají pravidelné Anenské poutě na Kozubovou. Součástí objektu se stala i věž s jedním zvonem.
Slavnostní posvěcení kaple sv. Anny, patronky matek, proběhlo 27. července 1937 v 10.00 hod. za účasti deseti tisíc lidí. Kromě svátku sv. Anny se v kapli konají Mše na sv. Hedviku, na Silvestra a 8. 5.
Když se ukázalo, že kaple potřebuje rekonstrukci, vždy se našli obětaví farníci, kteří žádost jablunkovských farářů ochotně pomohli. A tak v roce 1968 byly nahrazeny dřevěné schody vedoucí na rozhlednu schody železnými.            Původní střešní krytina kaple (eternit) byla v roce 1985 odstraněna a pokryta měděným plechem, který byl dříve umístěn na střeše farního kostela v Jablunkově. Mezi lety 1998 a 1999 byl interiér a exteriér kaple opraven.
Kaple má řadu turistických atrakcí. Z 22m věže se rozprostírá krásny výhled na okolní krajinu: údolí řeky Olzy, Stožek, výhled na Girovou, jablunkovský průsmyk či Malou Fatru a Rozsutec.
Po osmnácti letech, v červenci 2017 byla potřeba další rekonstrukce a to u příležitostí 80. výročí postavení a posvěcení kaple. Z iniciativy jablunkovského faráře Janusza Kiwaka se položilo 35 m² kamenné dlažby, a to na upraveném válu, venkovní kamenný obklad ožil díky vyčištění a odstranění mechu a zhotovily se i venkovní lavice. Kaple má dále novou výmalbu, zdobenou železnou mříž a vstupní dubové dveře. Nové je i ozvučení, které umožní poslouchat bohoslužby také venku. Byly vykáceny stromy pro lepší výhled z rozhledny, a celkově byla kaple osvětlena. Celá oprava stála 382 000 Kč. V neděli 30. 7. 2017, v den, kdy jsme slavili poutní slavnost k sv. Anně, byla obnovená kaple slavnostně posvěcena farářem P. Januszek Kiwakem.

OPRAVA V ČERVENCI 2017 u příležitostí 80.výročí posvěcení kaple