Poutníci ve Švýcarsku

 

Farní pouť do Švýcarska 2019

to je tradice, kvalita, jistota, dobrá atmosféra a hlavně Alpy !

Tradice – dvanáct let putování za poutními místy a krásami Evropy s Římskokatolickou farnosti Jablunkov.  

Kvalita – poutě a zájezdy organizuje špičková cestovní kancelář VOMA Třebíč v čele se Zdeňkem Vondráčkem a jeho manželkou Martou Vondráčkovou.

Jistota – tedy to nejvhodnější počasí. Na této poutí nás opět doprovázelo to nejlepší počasí po celou dobu zájezdu, díky kterému jsme mohli obdivovat krásu švýcarských Alp.

Dobrá atmosféra – tu zaručuje duchovní průvodce P. Janusz Kiwak a všichni poutníci, kteří dohromady tvoří jednu rodinu, jednu skupinu přátel.

Alpy – letos směřovala naše cesta do Bernských Alp.

Pouť jsme zahájili Mši sv. v našem jablukovském kostele a po ní, v pondělí 22. 7. v 17.00 hod. jsme se vydali na cestu směrem na Velké Meziříčí, Prahu, Plzeň, Rozvadov, Mnichov až do švýcarského Einsideln, které bylo prvním bodem na naší cestě. Jedná se o největší švýcarské  mariánské poutní místo. Po mší svaté následovala prohlídka překrásného interiéru barokního kostela s klášterem. Dále jsme jeli po břehu luzernského jezera se zastávkou v malém městečku Vitznau s krátkou procházkou u jezera. Odpoledne jsme navštívili jedno z nejzajímavějších měst Švýcarska, kterým je Luzern (kapličkový most z roku 1333, Jezuitský kostel, Lví památník).  Po celém slunečním dnu jsme dojeli do velice příjemného rodinného hotelu Löwen v Escholzmatt, který byl velice pěknou a klidnou alpskou vesnicí s možností soukromých procházek.

Třetí den poutě na nás čekal jeden z nejlepších možných výletů ve Švýcarsku, kterým byl výjezd zubačkou z Lauterbrunnenu na Kleine Scheidegg a dále po přestupu další zubačkou severní stěnou Eigru do nejvýše položeného nádraží v Evropě Jungfraujoch (3454m). Krásné výhledy na Jungfrau, Eigr, Mönch a ledovec Aletschgletscher. V tomto místě jsme si užili  fotografování, ledovcovou jeskyní a nádherné počasí, bez kterého by toto vše nebylo možné. Cestu zpět jsme uskutečnili zubačkou do Grindelwaldu.

Další den jsme pro změnu strávili v hlavním městě Švýcarska – Bernu (přírodní rezervace živých medvědů u řeky Aary, cesta loubím města k orloji a spolkovému vládnímu domu). Vlastní volno na nákup suvenýru, výstup na vyhlídkovou věž nebo dobré pivo nechyběl. Po odjezdu z Bernu jsme se zastavili na exkurzi výroby sušenek Kambly, které jsou známé v mnoha zemích světa. Zdarma jsme mohli ochutnat kolem 25 druhů v množství co hrdlo ráčilo.

Pátý den jsme opět uskutečnili další mimořádný alpský den a to tak, že jsme vyjeli  zubačkou z Alpnachstadu na Pilatus (2132 m) s krásnými výhledy na Alpy, Luzern a jezero. Pilatusbahn je dodnes světový unikát, který v nejprudším místě překonává stoupání 48 %. Pro srovnání – lanovka na Petřín má maximální sklon 29,5%. Zpátečním lístkem jsme se vydali dvěma kabinovými lanovkami do městečka Kriens (předměstí Luzernu), kde na nás čekal autobus. Po tomto krásném výletě, který se opět podařil díky dobrému počasí a viditelnosti na široké okolí, jsme přejeli pod Andělskou horu do městečka Engelberg, které se nachází pod ledovcem Titlisu. V místním překrásném Benediktýnském klášteře jsme prožili mši svatou na závěr tak krásného dne.  

Šestý den jsme naložili kufry do autobusu, odjeli z pohádkového hotelu a vydali se na cestu do Bavorska. Po cestě jsme navštívili unikátní evropské vodopády na řece Rýn. Poté jsme se prošli po květinovém ostrově Mainau, který se nachází na jezeře Bodensse.

Poslední den naši pouti jsme strávili v bavorském poutním městě Altötting, které je spojeno s mariánskou úctou. Panně Marii jsme se uklonili v Gnadenkapelle (milostná kaple zázračného obrazu), kde se nachází dřevěná soška Madony. Tam náš otec Janusz sloužil v 12.00 hod. závěrečnou mši sv. Altötting dnešních dnů je pulzujícím poutním centrem spojeným také s místy, kde papež Benedikt XVI. strávil své dětství a mládí.

Po všech těch dech beroucích zážitcích, výhledech na Alpy a pohodové atmosféře jsme se vydali cestou přes Německo a Rakousko opět domu.

Děkujeme cestovní kanceláří VOMA za další nádhernou pouť, našemu otci Januszowi za jeho duchovní a přátelský doprovod a také všem, co se zúčastnili. Tak, jak prohlásil Matthew Karsten na téma cestování: „Investice do cestování je investice do sebe.“, tuto možnost investování budeme mít i příští rok, jelikož nový program poutě se už připravuje.

Z.T.

 

Fotky z druhého turnusu (31.7. – 6.8.2019, p. Henaczová) 

One thought on “Poutníci ve Švýcarsku

  1. Postřehy ze Švýcarska napsal:

    Překrásná země, která je sama sebou, nikdo jim nic nediktuje, zemědělství, pastevectví je využito na každičkém koutku půdy. Čistota, klid, krása. Žádné ploty mezi domy, žádné dlažby a betonové hrůzy kolem…. Všude příroda, květiny a nádherný čistý vzduch. Žádná nákupní centra, v běžných obchůdcích jejich vyprodukované potraviny, personál, který nejede na mobilech.. Všechny kostely otevřené, bez vstupného, fantastické jídlo a pivo. Dálnice luxusní. Po přejezdu hranic do ČR začíná cirkus, špína, odpadky v příkopech a dálnice stojí. (Henaczová D.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

MENU