Fotoreportáž z poutě do Francie

Poutní, poznávací cesta přátel P. Janusze Kiwaka a CK Voma tentokrát do
FRANCIE A ŠPANĚLSKA 2021

Poutní cesta: Nevers-Le Puy-Lourdes

Poznávací cesta: Pyreneje –  Po stopách Tour de France, Atlantický oceán – Biarritz, San Sebastian a Středozemní moře – Narbonne Plage – Francozská riviéra.

Fotoreportáž –  „Z deníku poutníka do Lourdes“

15.7.2021 – Jablunkov

Scházíme se u autobusu a pomalu se rozkoukáváme, koho že to známe nebo neznáme, kdo nabral odvahu a jede tento rok. Tentokrát jedeme i s poutníky z jiných farností, kteří teprve budou nastupovat cestou v Brně a v Třebíči, spolu s naším zkušeným průvodcem p.Zdeňkem Vondráčkem, kterého doprovází jeho dcera Marta. Jelikož náš hlavní iniciátor poutí o. Janusz Kiwak se bohužel tentokrát nemůže zúčastnit, kněžský doprovod nám dělá o. Wojnar a o. Kazik, který má nastoupit až později s ostatními poutníky. Naše cesta začíná požehnáním faráře Alfréda Volného a můžeme vyjet.

16.7.2021 – Nevers

Projíždíme Německem a Francií, kde v poledne dojíždíme do Nevers – na místo, které je tak významně spjato se sv. Bernadetou Soubirousovou. Prohlížíme si klášterní zahradu s kaplí (původním místem odpočinku sv. Bernadety) a také napodobeninu Lurdské jeskyně, kde se prý často chodívala modlit. Mši svatou máme v klášterním kostele Milosrdných sester, kde jsou nyní uloženy neporušené ostatky sv. Bernadety ve skleněné rakvi. Den končíme přejezdem z Nevers do města Le-Puy-en-Velay, tam trávíme první noc.

17.7.2021 – Le-Puy-en-Velay

Náš den začíná mši svatou v Kapli svatého kříže, v Katedrále Notre-Dame-De-France. Nad katedrálou se tyčí socha Panny Marie (odlitá z děl zachycených při obléhání Sevastopole), kde je překrásný výhled na Kapli sv. Michala a celé okolí. Kdo má chuť a sílu jde do Kaple. Ta je postavená na sopečné skále a vede k ní 268 schodů. Kdo tam jde, nelituje! V poledne odjíždíme, čeká nás 6 hod cesty do Lurd. Cestou zastavujeme u Viaduc de Millau, který je nejvyšším mostem v Evropě (246 m) a dlouhým 2460 m. Ve večerních hodinách přijíždíme na naše ubytování v hotelu E’Toile, který se stává naším přechodným domovem na příštích 5 dní.

18.7.2021 – Lurdy

Probouzíme se do nedělního slunečného dne, ve kterém nás čeká prohlídka Lurd. Procházíme kolem mlýna, kde se narodila sv. Bernadeta a také domu, ve kterém Soubirousovi bydleli.  Ve volném čase je možnost individuálně navštívit tyto domky. My ale teď pospícháme do Baziliky sv. Pia X (Podzemní baziliky), kde se účastníme mezinárodní mše svaté. Po ní máme možnost si prohlédnout Baziliku Neposkvrněného Početí, Růžencovou Baziliku a Massabiellskou jeskyni. Společný program končíme Křížovou cestou. Ve 21.00 hod je Růžencový průvod, kterého se mohou účastnit všichni poutníci v rámci svého volného času, každý den našeho pobytu v Lurdách.

19.7.2021 – Biarritz

Tento den máme poznávací program, a to v letovisku Biarritz u Atlantského oceánu.  Čekají nás procházky kolem pobřeží k Rocher de la Vierge, se sochou Panny Marie (lávku k ní navrhoval Gustav Eiffel), skalnaté útesy, písečné pláže, koupání a skvělé speciality v místních restauracích.

20.7.2021 – Col Du Tourmalet a Pic du Midi

Po ranní mši svaté a snídani vyrážíme do Pyrenejí, po stopách Tour De France. Přijíždíme na Col Du Tourmalet, kde máme čas na procházky v krásné přírodě, než pojedeme lanovkou na Pic Du Midi de Bigorre (2872 m). Bohužel jelikož v odpoledních hodinách se má trošku zkazit počasí, a jízdenky už přesunout nejde, všichni souhlasí, že to riskneme a jedeme nahoru v původním čase. Tenhle výlet měl být jedním z největších horských zážitků a také je! Po výjezdu lanovkou nás zastihla bouřka a dost dlouho to vypadalo, že budeme jako „Anděl na horách“ ve Francii. Nakonec se ale vyčasí a tak můžeme ven z budovy observatoře obdivovat výhled na Pyreneje (a také čerstvý sníh co napadl na vrcholcích hor).

21.7.2021 – San Sebastian (Španělsko)

Letovisko Donostia San Sebastian, je jedním z nejnavštěvovanějších míst Španělska. Dnešek si užívá každý dle svých představ: na pláži La Concha, prohlídkou kostelů a chrámů – kostel sv. Vincenta, chrám Panny Marie, procházkou na vrchol Monte Urgull s obří sochou Ježíše Krista, nákupním šílenstvím v místních obchůdcích a samozřejmě ochutnávkou tapas ve všudypřítomných barech a restauracích v malebných uličkách města. Po odjezdu ze San Sebastianu do Francie nás na hranicích čekala první a také poslední kontrola, za celou dobu naší cesty. Zběžná kontrola trvá ani ne 10 min a můžeme jet.

22.7.2021 – Lurdy a Narbone-Plage

Dnešní mše svatá je na nejkrásnějším místě Lurd v Kapli Zjevení u řeky Gávy. Poté balíme a loučíme se s Lurdy. Čeká nás Středozemní moře v oblasti Narbone-Plage, kde využíváme letního počasí ke koupání. Ve večerních hodinách dojíždíme na naše poslední ubytování v okolí Marseille.

23.7.2021 – Antibes

Brzy ráno odjíždíme do Antibes, které leží na Francouzské Riviéře. 9 -hodinovou přestávku před návratem domů každý využívá dle libosti: návštěvou historického města, lenošením a koupáním na překrásné oblázkové pláži u Středozemního moře anebo návštěvou Marinelandu. Marineland je mořský park s úchvatným představením kosatek, delfínů a lachtanů. Je také jediným místem, kde důsledně dodržují covid opatření a je tam třeba se prokázat očkováním anebo negativním testem. Někteří si věří a stíhají skoro všechno, vždyť je to poslední den! Po nádherně stráveném dni večer odjíždíme. Zastavujeme ještě na západ slunce nad Monte Carlem a jdeme se uložit do autobusu na cestu domů, která tentokrát vede přes Itálii a Rakousko.

24.7.2021 Brno – Jablunkov

V dopoledních hodinách dojíždíme do Brna a loučíme se spolupoutníky a naším průvodcem Zdeňkem Vondráčkem z CK VOMA a jeho dcerou Martou, kteří byli vždy nápomocni radou i zkušenostmi při všech našich výletech během pouti. Odpoledne už jsme v Jablunkově a je tu další loučení, protože jsme se stali nejen spolucestujícími za těch 10 dní, ale i kamarády do příštích let.

M. S.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

MENU